Dva domy u moře

  • kde Kožino, Chorvatsko
  • kdy leden 2014
  • jak návrh
  • kdo Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl

Manželský pár, který miluje teplo a moře, má sen postavit si prázdninový dům na mořském pobřeží a mít tak azyl před českou zimou nejen pro sebe, ale i své děti a vnoučata. Využívání během sezóny je samozřejmostí. Část domu by chtěli pronajímat zejména českým klientům. Vybrali si pozemek v Chorvatském Kožinu u Zadaru – a to přímo v první linii u moře. Urbanistickým kontextem je nesourodá, téměř kobercová zástavba.

Lichoběžníkový pozemek, jehož jihozápadní hranu omývá moře, je dostatečně prostorný na to, aby na něm mohly vzniknout dvě nezávislé hmoty. Nižší z domů (přízemí + patro) je navržen jako soukromá rezidence pro investory. Vyšší objekt je funkčně rozdělen po podlažích, přízemí slouží příbuzným manželského páru, další dvě patra fungují jako samostatné apartmány s vlastním vstupem. Lodžie integrované do hmoty domu poskytují zejména v letních měsících příjemný venkovní prostor pro odpočinek. Uvedená koncepce splňuje veškeré chorvatské regulativy na danou parcelu, například minimální vzdálenost objektu od břehu moře.

Objekty navrhujeme s cílem maximálně využít místní materiály. Při respektování klimatických specifik a zdejších tradic volíme jako základní stavební materiály kámen a dřevo. Pohledový beton používáme také, ale pouze v omezené míře. Domy totiž nejsou zděné či betonové a obložené kamenem pouze na efekt, ale skutečně mají kamenné obvodové zdi. Dřevěné trámové stropy podtrhují přirozenost stavby a jak z hlediska účelu (relax, rekreace), tak s přihlédnutím k praktičnosti (mírné zimy, solidní tepelně-akumulační schopnosti) jsou vhodnější než stropy železobetonové nebo keramické, a to i z finančního hlediska. Rozměry domů ostatně konstrukčním nárokům trámových stropů odpovídají. Zastřešení z břidlicových tašek podtrhuje rurální charakter staveb. Mírný sklon střechy vychází z tradičních chorvatských archetypů. Soudobým výrazovým prvkem se stává zejména rozmístění a technické řešení bezrámových okenních otvorů nebo striktní lapidárnost hmoty.

Pohodlné parkování až osmi osobních automobilů u severovýchodní (od moře odvrácené) strany pozemku nikterak neumenšuje možnost rekreačního využití těchto ploch, například pro míčové hry či venkovní párty. Celý pozemek ohraničuje tradičně vyskládávaná kamenná zeď, z níž vedou dvě branky k pár metrů vzdálenému mořskému břehu. Zahradní domek umístěný v ostré hraně jižního cípu pozemku slouží mimo jiné jako úschovna lehátek, slunečníků a zahradního náčiní. Příjemný stín v horkých letních dnech poskytuje vzrostlá zeleň, kterou na parcele v plném rozsahu zachováváme.

  • úvod