Dům Račí

  • kde Horní Vltavice
  • kdy leden 2024
  • jak návrh
  • kdo Jiří Weinzettl, Adam Brich

Dům se nachází v malebném údolí Teplé Vltavy, na rozhraní CHKO a NP Šumava. Bývalou osadu Račí potkal stejný osud jako mnoho dalších zaniklých osad v pohraničí – z původní zástavby se zachoval pouze zlomek. V místě nevyhovujícího stavení navrhujeme novostavbu obdobného tvaru a objemu, která bude esencí šumavské architektury, aniž bychom přitom doslovně kopírovali tradiční historické vzory.

Za nejtypičtější znak šumavské architektury považujeme strmou střechu s výrazným přesahem. Tyto atributy vycházejí z místních klimatických podmínek a současně určují specifický ráz šumavské osídlené krajiny. Šindelovou střechu pojímáme jako pomyslnou pátou fasádu, jejíž valbový tvar se odkazuje na tradiční sklářské domky v nedaleké Lenoře.

Dům je částečně zapuštěný do svahu – jeho suterénní část je primárně určena pro parkování a wellness. Přízemí se pak otevírá do horní části svahu, směrem ke klidné zahradě, mimo ruch silnice. Těžištěm domu je převýšený obývací pokoj s výhledem na tůň a na dnes již zarostlou alej. V podkroví se nachází pracovna s možností přespání hostů.

Materiálové řešení domu vychází z původního stavení. Chata je členěna na kamenný sokl a dřevěné přízemí s podkrovím. Pro obezdívku soklu budou použity kameny z původního objektu. Celodřevěné opláštění vrchní stavby je umocněno dřevěnými posuvnými okenicemi, které slouží jako zabezpečení velkoformátových oken v obdobích, kdy není dům využíván.

  • úvod