Jihočeské stavení v Miletíně

  • kde Dolní Miletín
  • kdy 2017–2021
  • návrh Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl
  • projekt Michal Hamada
  • foto BoysPlayNice

Jak vypadá obvyklá výstavba rodinných domů na jihočeské vesnici? Sehnat co nejmenší pozemek, častokrát v předpolí velkého statku. Co nejrychleji na něm postavit malý domek čtvercového půdorysu s valbovou střechou. Dozdobit jej vínovou betonovou krytinou a modrou nebo zelenkavou fasádou. Parcelu obehnat typovým panelovým plotem a podél vysadit túje. Co na tom, že nevidím krajinu, hlavně že nikdo nevidí mě. Zjistit, že dům nepokrývá všechny mé potřeby. Postavit garáž, časem ji přestavět na dvojgaráž. Přistavět zahradní domeček na sekačku a nářadí, altán na grilování, přístřešek na dřevo a všechno propojit zámkovou dlažbou.

Stavení v Miletíně je naší odpovědí, jak vstoupit současnou architekturou do prostředí jihočeské vesnice. Od začátku jsme věděli, že chceme vytvořit jednoduchý a velkorysý objem, který pojme všechny požadavky rodiny. Dům, který nebude potřebovat skrývat se před okolím, aby si vytvořil vlastní intimitu, protože už samo souhmotí determinuje dvůr a zarámuje okolní pole a lesy. Průčelí domu doplní charakter zástavby, nevznikne jen tvrdá hranice „moje za plotem“ a to okolo.

Pracujeme s archetypálním tvarem sedlové střechy a s tradičními proporcemi, hledáme jejich prostorové variace. Nad materialitou domu není třeba příliš dumat, následujeme tradici a zkušenost. V krajině se objevuje bílá a oranžová, omítané stěny a režná keramická taška.

Trojboká usedlost skýtá v jednom křídle technické zázemí, garáž, pracovnu a venkovní kuchyni s krytým sezením. Druhé křídlo, souběžné s přístupovou cestou, zabírá vstup a hlavní obytný prostor převýšený do krovu. Prosklená stěna krytá zápražím jej propojuje s dvorem. Třetí křídlo slouží jako intimní ložnicová část.

  • úvod